горе | долу

17.09.2011: Ареа концерт, Културно лето Карпош 2011,
амфитеатар на кеј на Вардар, почеток 19:30.
03.09.2011: Ареа во живо, Пиволенд,
Скопје.
24.06.2011: Ареа во живо, клуб Версај,
Куманово.
01.08.2010: Ареа концерт, Охридски фестивал на пивото,
Комплекс Билјанини извори, почеток 23:30.
29.07.2010: Ареа во живо во клуб Кадмо (beach),
Охрид, почеток 23:30.
16.07.2010: Ареа концерт,
Пиво Фест во Прилеп.
30.04.2010: Ареа со трет акустичен концерт.
30 април, Хотел Белви - Клуб, Охрид.
19.04.2010: Ареа со втор акустичен концерт.
19 април, Универзална сала, Скопје.
16.04.2010: Ареа со акустичен концерт.
16 април, Универзална сала, Скопје - 21:00.
08.08.2009: Концерт во Кичево,
клуб Гравити.
31.07.2009: Концерт на плажа Кадмо,
Охрид.
20.06.2009: Концерт во клуб Импакт,
Велес.
20.06.2009: Концерт пред Електро-технички факултет
Скопје, по повод 50 год. од постоење на ФЕИТ.
05.06.2009: Ареа со нов спот за песната „Рашири крила“.
Видеото се снимаше на локации во Битола.
13.03.2009: Промотивен концерт на новиот албум
во клуб Расчекор, Битола.
20.02.2009: Промотивен концерт на новиот албум
во Штип.
31.12.2008: Концерт на градски плоштад Скопје
по повод дочек на Нова година.
18.11.2008: Пуштен во продажба нов албум -
„Се' што сакам си ти“.
13.11.2008: Промоција на нов албум „Се' што сакам си ти“
во клуб Хард Рок, Скопје. Во живо, пред своите фанови,
групата ги одсвири песните од новиот албум.
01.11.2008: Групата настапи на мултиетнички хепенинг во Метрополис Арена (Скопски саем).
29.08.2008: Ареа одржа концерт во М.Каменица на манифестацијата Топол Културен Бран.
28.08.2008: Ареа одржа концерт во Пехчево во рамките на манифестацијата Топол Културен Бран.
27.08.2008: Ареа одржа концерт во Кавадарци во рамките на манифестацијата Топол Културен Бран.
26.08.2008: Ареа одржа концерт во Кочани во рамките на манифестацијата Топол Културен Бран.
03.08.2008: Ареа настапи како предгрупа
на Лени Кравиц во Охрид.
25.02.2008: По повод 15 години од формирање на групата,
Ареа на публиката и' го поклони ЦД-синглот со песната
„Дај ми ја ноќта“.

Членови

Вокали: Милошеска Брчиоска Ружица
Соло гитара: Брчиоски Ивица
Бас гитара: Петрески Чеде
Клавијатури: Брчиоски Горан
Тапани: Антески Владе

This content requires the Adobe Flash Player. Get Adobe Flash player.

Биографија

горе | долу

Групата е формирана 1991 година во состав: Брчиоски Ивица - соло гитара, Милошеска Ружица - вокали, Петрески Чеде - бас гитара, Брчиоски Горан - клавијатури и Милошевски Душко - тапани.
Во 1992 год. настапуваат на Поп-Рок Фест во Скопје каде што ја освојуваат првата награда и како победници го снимаат првиот албум. Албумот под наслов „Случајно тука“ го издава музичката и касетна продукција на МРТВ и истата година е прогласен за деби албум на годината. Групата настапува низ Македонија до крајот на 1994 год., после што прави подолга пауза.

Во 1999 год. повторно се враќаат на сцената со потпишување на договор со Авалон Продукција. Во меѓувреме тапанарот Душко ја напушта групата, а на негово место доаѓа Матески Драган - Гаге, а набргу на групата и' се приклучува Антески Владе како ритам гитарист. Наредната година излегува албумот „Врати на имагинација“ кој постигнува дотогаш невиден успех на македонските простори. Песната „Сите мои слики“ станува мега хит, а групата ужива популарност како никој дотогаш.
На крајот сето тоа кулминира со концерт на Скопски саем, кога поради неочекувано голем интерес голем број на обожаватели не успеваат да влезат во преполнетата сала. За нив Ареа свири уште еден концерт во Универзална сала.

Во периодот од 2000-2003 год. групата одржува преку 80 концерти во Македонија, на екс-ју просторите и Бугарија. Во 2001 год. излегува живиот албум „Да пеам... сепак можам!“ снимен на спомнатиот концерт во Универзална сала.
Наредната година (2002 год.) излегува студискиот албум „Нешто недостасува“ кој настанува во услови на воена криза во Македонија. Како резултат на тоа албумот звучи малку помрачно од претходните, но сепак Ареа не ја губи популарноста и на 23.10.2002 год. прави успешен концерт на Скопскиот саем.

Во 2005 го издаваат албумот „Теби близу“ за ПГП-РТС на српски јазик што претставува обид за пробивање на бившите југословенски простори.

Во ноември 2008 групата го издава својот шести албум насловен како „Се' што сакам си ти“ за македонскиот пазар и моментално работи на концертна промоција на истиот.

Дискографија

Се' што сакам си ти | Дај ми ја ноќта | Теби близу
| Нешто недостасува |
Да пеам... сепак можам! | Врати на имагинација | Случајно тука

Се' што сакам си ти

Се' што сакам си ти
1. Фрекфенција на љубовта
2. Знам
3. Се' што сакам си ти
4. Вода
5. Не е фер
6. Дали можеш
7. Вистински
8. Дали ти се допаѓам
9. Рашири крилја
10. Дај ми ја ноќта
Албум
Издаден: 2008
Етикета: Авалон
Дај ми ја ноќта

Дај ми ја ноќта
Сингл
Издаден: 2007
Етикета: Авалон
Теби близу

Теби близу
1. Не волим - волим
2. Река
3. Све што ми значиш
4. Лептир
5. Ја волим тебе
6. Дуга
7. Пусти ме
8. Речи мудрости
9. Замах љубави
10. Хвала ти
Албум
Издаден: 2005
Етикета: ПГП-РТС/Авалон
Нешто недостасува

Нешто недостасува
1. Нешто недостасува
2. Чувај се
3. Дозволи ми
4. Колку ми значиш
5. Јас сум ти пријател
6. Твоите зборови
7. Помогни ми
8. Слободен
9. Следи ме
10. Пилот
Албум
Издаден: 2002
Етикета: Авалон
Да пеам... сепак можам!

Да пеам... сепак можам!
1. Friend
2. Ти дадов се'
3. Помогни ми
4. Кај што си ти
5. Под ѕвездите
6. Не сме случајно тука
7. Ти би сакал
8. Нека љубовта
9. Сепак можам (Да пеам)
10. Ти ми требаш
11. Ритам на времето
12. Биди мој
13. Сите мои слики
14. Одведи ме
Жив албум
Издаден: 2001
Етикета: Авалон
Врати на имагинација

Врати на имагинација
1. Сите мои слики
2. Friend
3. Одведи ме
4. Очи ангелски
5. Кај што си ти
6. Биди мој
7. Ти би сакал
8. Ти дадов се'
9. Под ѕвездите
Албум
Издаден: 2000
Етикета: Авалон/BK Sound
Случајно тука

Случајно тука
1. Сепак можам (Да пеам)
2. Под ѕвездите
3. Нека љубовта
4. Каде сонот има крај
5. Ритам на времето
6. Не сме случајно тука
7. Ти ми требаш
8. Сама
Албум
Издаден: 1992
Етикета: МРТВ

Видеа

Рашири крила

Рашири крила
(нов сингл)

Фрекфенција на љубовта

Фрекфенција на љубовта

Дај ми ја ноќта

Дај ми ја ноќта

Биди мој

Биди мој

Дозволи ми

Дозволи ми

Дали можеш

Дали можеш

горе
долу

Галерија

КонтактМенаџмент и букинг
АВАЛОН Продукција
Скопје, Македонија
info@avalon.com.mk